Najniższe ceny tylko u nas! Zawsze minus prowizja allegro
Strona główna » BLOG » Zabawki sensoryczne i edukacyjne jako wsparcie w wypracowaniu integracji sensorycznej

Zabawki sensoryczne i edukacyjne jako wsparcie w wypracowaniu integracji sensorycznej

Data dodania: 12-01-2021


W poprzednim wpisie LINK mówiliśmy o integracji sensorycznej, kiedy się tak naprawdę zaczyna jakie układy biorą w niej udział, jakie są objawy zaburzeń integracji sensorycznej.

 

alt 
 

Podsumowując i przypominając: 

 

Integracja sensoryczna to doznawanie za pomocą zmysłów. To określenie wydaje nam się najbardziej trafione. Na integrację sensoryczną składają się procesy, są to tak zwane procesy układów sensorycznych, za pomocą których mózg odbiera informacje i wysyła odpowiedzi w postaci reakcji na bodźce. Układy sensoryczne, czyli dotykowy, przedsionkowy i proprioceptywny są ze sobą ściśle powiązane i od ich relacji zależy wypracowanie prawidłowej integracji sensorycznej. 

 

Oczywiście każda równowaga może zostać zaburzona przez wiele różnych czynników. Nawet dorośli borykają się z zaburzeniami integracji sensorycznej, ale tutaj zajmiemy się tymi najmłodszymi potrzebującymi najwięcej uwagi.

 

Najczęstszymi objawami zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci są:

  • brak koncentracji, problemy w skupieniu uwagi

  • problemy z zasypianiem, zaburzenia snu

  • nadaktywność, lub zbyt mała aktywność

  • agresywne reakcje, często przesadzone

  • nieuwaga, osowiałość

  • drażliwość, wybuchy nieuzasadnionego płaczu

  • zaburzenia mowy, opóźniony rozwój mowy

  • brak reakcji na bodźce bólowe

  • problem z równowagą, koordynacją ruchową


 

Teraz, gdy już wiemy o co tak naprawdę chodzi z tą całą sensoryką chcemy pokazać jak możemy na nią wpływać, tak by pomóc osiągnąć dziecku równowagę. Niemniej jednak nie jesteśmy specjalistami, każdy niepokojący symptom wymaga konsultacji z lekarzem. Poza terapią i rehabilitacją można wspomagać to wybierając zabawki sensoryczne, które są zaprojektowane z myślą o tym, by stymulować rozwój psychoruchowy dziecka.

Zabawki sensoryczne i edukacyjne gry pomogą dziecku spędzić czas na zabawie jednocześnie skupiając większą uwagę niż te zwykłe zabawki. 


 

1. Wspomaganie rozwoju integracji sensorycznej u niemowląt

 

 

Mata edukacyjna to gruby kocyk do leżakowania, stanowi izolację od podłogi. Dla maluchów jeszcze nieobracających się z boku na bok i nieraczkujących polecamy matę z pałąkiem, na którym wiesza się zabawki, to one mają kluczową rolę w edukacji maty. Noworodek widzi w miarę ostro na odległość ok 30 cm, z czasem zmysł ten się rozwija, jednak pamiętajmy, że najlepiej widzi to, co znajduje się w pobliżu. Także mata z pałąkiem z wiszącymi elementami się tu sprawdzi, maluch będzie je widział, z czasem chwytał i poznawał kształty i dźwięki (zazwyczaj są to szeleściki i zabawki wydające dźwięki). Mata Babysteps ma jeszcze lusterko, więc może także obserwować swoje miny i gesty, poznając swoje ciało i budując świadomość mimiki twarzy. Po drugie mata do zabawy to także wsparcie podczas nauki samodzielnego siadania jako zabezpieczenie w razie licznych upadków. 

 

alt

 

Musimy powiedzieć kilka słów o matach kontrastowych, to nowość. Jeśli mówimy o rozwijaniu wzroku to bardzo dobry produkt godny uwagi. Obraz jaki widzi niemowlę jest nieostry, najlepiej dostrzegane w pierwszych miesiącach są wyraźne kolory, kontrastowe zestawienia. Mata dzieciaki cudaki ma formę szachownicy, a na każdym jej polu jest wyraźna ilustracja. Mata kontrastowa Babysteps jest dostępna w dwóch opcjach: z pałąkiem i bez. W pierwszych miesiącach życia lepiej się sprawdzi ta z pałąkiem i sensorycznymi zabawkami. Zabawki można z czasem wymieniać, na www.kolyskove.pl znajdziesz też przeróżne zabawki sensoryczne i szeleściki z zaczepami. 

Gdy dziecko zacznie raczkować i siadać będzie oglądać obrazki na kwadracikach, co nie tylko pozwoli rozwinąć wzrok i koncentrację, poznawać kształty, formy, zwierzęta.

 

Są jeszcze maty bez pałąka, też mają swoją zaletę, niektórzy wręcz wolą jak maleństwo znajduje się na bardziej otwartej przestrzeni, taka mata może mieć więcej zastosowań, może służyć jako mata do przewijania, czy być później podłożem pod suchy basen, czy namiot tipi.



2. Zabawki dla niemowlaka

 

Zabawki okresu niemowlęcego różnią się od tych dla starszych dzieci. Ich głównym zadaniem jest właśnie stymulacja i wspieranie rozwoju. Najczęściej w tym czasie sięgamy po szeleściki i zabawki sensoryczne. Czym jest szeleścik? Pluszowe zabawki wypełnione wypełnieniem wydającym dźwięki. Niemowlę chwytając miękką zabawkę okrywa nowe kształty i dźwięki. Szeleszczące zabawki stymulują zmysł dotyku, słuchu, a także wzroku dzięki znowu - kontrastowym kolorom. Tak, tak, skupiamy się szczególnie na tym najsłabiej rozwiniętym wzroku maluszka. Taka zabawka jest niewielka i najczęściej ma płaski kształt, więc zmieści się do torebki, może towarzyszyć dziecku w wózku, w podróży, niektóre mają uchwyt, który daje możliwość przymocowania do pałąka wózka, na pałąk do maty edukacyjnej, czy do szczebelków łóżeczka.

alt
 

Piłeczki sensoryczne to świetna forma na ćwiczenie sensoryki i motoryki maluszka. Chwytając piłeczkę maluch poznaje kształty, ćwiczy rączki, rozładowuje napięcie. Piłeczką sensoryczną można także robić dziecku delikatny masaż po pleckach, czy po całym ciele, rozluźniając mięśnie. 

Takie zabawki sensoryczne i szeleściki, kontrastowe zabawki nie tylko pozytywnie wpływają na rozwój, ale przede wszystkim są bezpieczne dla niemowląt. Przypomnijmy sobie z poprzedniego wpisu, że biorąc rzeczy do buzi również poznaje, a bezpieczne gryzaczki i sensorki nie są wykonane ze szkodliwych materiałów, mają niezbędne certyfikaty, nie zawierają ftalanów i metali ciężkich.



 

3. Zabawki dla rocznego dziecka

 alt



Drewniane zabawki bardzo kojarzą nam się z opowieściami naszych rodziców, dziadków. Nic dziwnego, drewniane zabawki, czy klocki z drewna były pierwszymi, my wracamy do nich włączając je do asortymentu naszego sklepu. Naturalne elementy są bezpieczne, trwałe, zmuszają do myślenia, pobudzają wyobraźnię i kreatywność. Te plastikowe, wydające dźwięki blokują w dziecku chęć samodzielnego i kreatywnego myślenia. Zabawki drewniane są bezpieczne i mogą służyć jako zabawki dla rocznego dziecka. Mamy wiele modeli i w zależności od wielkości elementów mogą się nimi bawić już najmłodsze maluchy.

 


4. Zabawki dla dwulatka i trzylatka.

 
 

Wybierając pierwsze zabawki warto pomyśleć o tym jaką wartość za sobą niosą, czy poza tym, że dostarczają rozrywkę dla maluszka mają udział w rozwoju. Ciekawą propozycją są puzzle, układanki i gry od marki Wspomagajki. Gra 1,2,3 układam to układanka, to chyba najlepsze pierwsze puzzle dla dziecka jakie widzieliśmy w ostatnim czasie. Układanka składa się z dużych, kwadratowych puzzli, wykonanych z twardej i bezpiecznej tektury. W odróżnieniu do tradycyjnych puzzli układanka 1,2,3 układam składa się z elementów o prostych kształtach, które są łatwiejsze do dopasowania, a umieszcza się je na specjalnej planszy. Cała gra zawiera 9 takich plansz z układankami z 3 poziomami trudności, czyli układanki z 4 elementów, 6 i 9. Co daje układanka? Rozwija koncentrację, wzrok, ćwiczy cierpliwość. Dopasowując elementy analizuje kształty, krawędzie, szuka punktów styku, analizuje, myśli.

 

 

1,2,3 szukam! Gra edukacyjna


 

alt
 

To druga propozycja tego typu gier, tutaj bardziej jest to gra dla trzylatka. Składa się z plansz i żetonów, a chodzi tu o to, by na planszy przedstawiającej obrazek odnaleźć elementy widoczne na kolejno odkrywanych żetonach. Ta gra uczy spostrzegawczości, koncentracji, a także wyobraźni, bo każda z plansz przedstawia konkretną sytuację, do której historię możecie wspólnie tworzyć. 

 



 

5. Balance Board - pomoc w wypracowaniu równowagi

 

alt

 

Dla tych starszych dzieci, już potrafiących chodzić polecamy deskę balansującą Meow Baby. Deska balansująca to nic innego jak wyprofilowana deska w formie łuku. Balansowanie na desce pomaga w wypracowaniu równowagi i koordynacji ruchowej. Wbrew pozorom deska do balansowania może mieć nieograniczone możliwości wykorzystania, to też w pewnym stopniu rozrusznik wyobraźni dla najmłodszych. Można zrobić z niej zjeżdżalnię, tor dla samochodzików, most, tunel...i pewnie jeszcze mnóstwo innych rzeczy, o których tylko posiadacz deski wie, albo jeszcze na nie wpadnie :) No ale najważniejsze zadania tej deski to ćwiczenie mięśni, równowagi, zmysłu propriocepcji (czucia głębokiego), koncentracii i motorykę dużą. Bez obaw, deska jest doskonale zabezpieczona i wygładzona, nie porysuje podłogi.


 

6. Kołdra obciążeniowa dla dziecka

 

alt

 

Szczególnie jeśli dziecko ma problemy z zasypianiem w nocy, a w ciągu dnia trudności z koncentracją. Jak działa kołdra obciążeniowa? Kołdra z wypełnieniem z granulatu z kulki szklanej delikatnie uciskając na mięśnie rozkłada ciężar równomiernie na całym ciele co pozwala na wyciszenie. Działa w szczególności na układ proprioceptywny, odpowiadający za samoświadomość ułożenia własnego ciała, a także stymuluje pracę mózgu, nacisk na receptory czuciowe wydziela serotoninę i melatoninę. Równowaga pomiędzy poziomem hormonu szczęścia i hormonu snu pomaga w osiągnięciu głębokiego snu, co w dużej mierze przekłada się na produktywność za dnia. Kołdrę obciążeniową stosuję bardzo chętnie u dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Więcej na temat kołder obciążeniowych znajdziesz w innym wpisie. LINK

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail

 
2024 Kolyskowe.pl - wszystkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu