Najniższe ceny tylko u nas! Zawsze minus prowizja allegro
Strona główna » BLOG » Co czuje dziecko w brzuchu mamy? Co oznaczają ruchy dziecka?

Co czuje dziecko w brzuchu mamy? Co oznaczają ruchy dziecka?

Data dodania: 27-02-2021


Zapewne nie raz zastanawialiście się co czuje dziecko w brzuszku mamy? Co tam robi? Ciąża to piękny okres w życiu kobiety, jednak skrywa wiele tajemnic. O niektórych z nich nie mamy pojęcia, innych nie potrafimy wyjaśnić. A wszystko, co niewyjaśnione jest ciekawe dla świata. Rozwój dziecka w trakcie życia płodowego interesuje nie tylko rodziców. Jeśli i wy jesteście ciekawi co dzieje się z dzieckiem w brzuchu w trakcie ciąży zapraszamy do lektury!

 


 

Rozwój dziecka w brzuchu


Czas, który maluszek spędza w brzuszku jest najbardziej fascynującym i dynamicznym etapem w jego życiu. W ciągu 9 miesięcy powstaje nowy, mały człowiek, który wywróci życie do góry nogami całej rodziny. Jednak już na etapie prenatalnym każde dziecko zaczyna mieć swoje upodobania. Gdy następuje rozwój poszczególnych zmysłów, maluch zaczyna czuć. Co dokładnie?



 

Zmysł dotyku – dlaczego warto głaskać się po brzuchu w ciąży?

 

Zmysły są podstawowym źródłem informacji o otaczającym nas świecie i tak samo jest w przypadku płodu. Już w 8 tygodniu ciąży dziecko zaczyna odbierać pierwsze bodźce związane z dotykiem, najpierw czucie pojawia się w okolicach twarzy by następnie rozwinąć się na reszcie ciała. Dziecko na początku samo dostarcza sobie wrażeń czuciowych poprzez dotykanie się na przykład w okolicy ust czy oczu, ssanie kciuka lub dotyk pępowiny. Co ciekawe, maluch w brzuchu odbiera również bodźce zewnętrzne, dlatego tak ważne jest, aby rodzice dotykali brzucha. Delikatne głaskanie pobudza dziecko do ruchu, co na późniejszym etapie ciąży mama będzie doskonale czuć. Jeśli więc zastanawiacie się co dziecko w brzuchu lubi, to okazywanie mu miłości i pozytywnych emocji poprzez dotyk jest dobrym kierunkiem.



 

Zmysł słuchu – dlaczego warto mówić do dziecka w brzuchu?

 

Kiedy zacząć mówić do dziecka w brzuszku? Najlepiej od razu! Okazuje się, że już w pierwszym trymestrze ciąży dziecko "słyszy", a dokładniej, odbiera dźwięki całym ciałem. Płyn owodniowy doskonale przewodzi fale dźwiękowe, które dziecko wychwytuje skórą. Od około 5 miesiąca ciąży maluch zaczyna słyszeć. Co słyszy dziecko w brzuchu? Przede wszystkim dźwięki organizmu mamy – bicie serca, przepływ krwi, pracę jelit. Odgłos bicia serca stanie się na późniejszym etapie bezpieczną przystanią, która pozwoli uspokoić malucha nawet po porodzie ( więcej o tym we wpisie o szumach). Poza odgłosami z wnętrza macicy dziecko słyszy też dźwięki z zewnątrz, między innymi głosy rodziców. Zaczyna je rozpoznawać i kojarzyć z poczuciem bezpieczeństwa i miłości. Dziecko w brzuchu wbrew pozorom również odczuwa emocje i odbiera także te, które czuje mama. A co, gdy znajdziemy się w hałaśliwym otoczeniu? To może być nieprzyjemnym uczuciem dla dziecka i skutkować wzmożoną aktywnością. Pamiętajmy, aby wszystkie dźwięki, które odbiera bobas w trakcie ciąży były naturalne. Czy mama może słuchać muzyki? Jak najbardziej, najlepiej klasycznej, gdyż pozytywnie wpływa na rozwój zmysłu słuchu, jednak nie przykładajmy słuchawek do brzucha – takie działanie może mieć wręcz odwrotny wpływ.



 

Co czuje dziecko w brzuchu gdy mama płacze?

 

Nad tym pytaniem zastanawia się wielu rodziców, interesuje nas to w jaki sposób emocje mamy wpływają na dziecko w brzuszku. Dziecko odbiera nie tylko pozytywne emocje, które pomagają nawiązać więź z mamą, ale też te negatywne, stres w ciąży nie jest maluchowi obojętny. Dlatego ważne jest, aby unikać w ciąży nadmiernie stresujących sytuacji, a zwłaszcza tych, które stresują nas długotrwale. Zachowanie spokoju w ciąży ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.





alt



 

Co oznaczają ruchy dziecka w brzuchu?

 

Na pewnym etapie rozwoju życia płodowego maluch zaczyna się poruszać. Najpierw są to nieznaczne ruchy widoczne tylko w trakcie badania USG, jednak z czasem stają się silniejsze i wyczuwalne przez matkę. Pojawiają się zazwyczaj między 18 a 21 tygodniem ciąży. Dlaczego dziecko rusza się w brzuchu? To co nazywamy również gimnastyką prenatalną jest przyjemne zarówno dla mamy jak i dla dziecka. Maluch na początkowym etapie ma bardzo dużo miejsca w macicy dzięki czemu bez problemu może fikać koziołki. Gdy rośnie, zmniejsza się przestrzeń wokół niego a ruchy stają się coraz bardziej wyraźne, co mama może odczuwać nawet jako intensywne kopanie. Ruch w trakcie życia prenatalnego ma również ważny wpływ na dalszy rozwój dziecka. Pomaga wykształcić połączenia nerwowe, wspiera koordynację nerwowo-mięśniową. Co ważne, dziecko ruchem reaguje na to, co mama je lub gdy śpi. Dlaczego dziecko intensywnie rusza się po jedzeniu lub w nocy? Po posiłku dostarczamy maluchowi zastrzyku energii, a nawet bobas w brzuchu musi ją spożytkować. Jeśli chodzi o wzmożone ruchy dziecka w nocy, wynikają one w głównej mierze z odpoczynku mamy. W ciągu dnia, gdy matka się porusza, dziecko odczuwa to jako przyjemne bujanie, które ma usypiający wpływ. Jednak gdy mama sama uda się na spoczynek, przestaje się ruszać, a dziecko wyspane w dzień zaczyna dokazywać.



 

Należy pamiętać, aby po 28 tygodniu ciąży kontrolować częstotliwość ruchów dziecka. Pomaga to zareagować w odpowiednim momencie, gdy coś nas zaniepokoi.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail

 
2024 Kolyskowe.pl - wszystkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu