Ciężar kołdry sensorycznej powoduje niewielki ucisk na stawy, ścięgna, mięśnie eliminując nadwrażliwość układów sensorycznych. Wypracowuje emocjonalną stabilność, poczucie bezpieczeństwa, kontrolę nad odruchami swojego ciała. Śpiąc pod ciężarem rozproszony organizm dziecka nabywa umiejętność samoorganizacji, wycisza się w porze snu, wypracowuje zegar biologiczny. Prawidłowe działanie zegara biologicznego umożliwia efektywny rozwój i aktywność w ciągu dnia. Wypoczęte i wyspane dziecko lepiej skupia się na codziennych zadaniach, więcej energii i koncentracji poświęca na czynności wykonywane w dzień, rozwijając zmysły.
Kołderka obciążeniowa sprawdza się u dzieci w terapii wczesnodziecięcych zaburzeń psychofizycznych i niektórych chorób genetycznych. Kołderkę sensoryczną dla dziecka specjaliści szczególnie polecają jako uzupełnienie rehabilitacji i fizjoterapii, u dzieci, które mają problemy z utrzymaniem równowagi, koordynacją ruchową, wzmożoną lub obniżoną reakcją na bodźce, problemami z koncentracją. Stosowanie kołderki obciążeniowej u dzieci wpłynie pozytywnie na rozwój procesów integracji sensorycznej. Procesy te rozwijają się od urodzenia do około 7 roku życia, spokojny sen dziecka ma wpływ na rozwój tych procesów. Jak rozpoznasz, że Twoje dziecko ma problemy, czy też zaburzenia rozwoju integracji sensorycznej? Jeśli zauważysz nadmierną aktywność, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, problemy z zasypianiem to mogą one być oznaką, ale trzeba mieć na uwadze, że warto skonsultować zamiar zakupu koca obciążeniowego dla dziecka z lekarzem pediatrą, czy terapeutą.
Koc obciążeniowy powinien być dobrany w oparciu o wzrost i wagę użytkownika. Rozmiar kołderki obciążeniowej nie może być zbyt duży, nie może być też zbyt ciężka. Zbyt lekki koc obciążeniowy nie będzie spełniać swoich funkcji, a zbyt ciężki może wywołać odwrotny skutek, może pobudzać zbyt mocno. Długość kołder obciążeniowych dla dzieci powinna wynosić do ok 20 cm więcej niż wzrost dziecka, umożliwi to równomierne rozłożenie ciężaru po całym ciele.