Najniższe ceny tylko u nas! Zawsze minus prowizja allegro
Strona główna » BLOG » Jak ubrać niemowlę na spacer?

Jak ubrać niemowlę na spacer?

Data dodania: 09-10-2020


Rodzice często spotykają problemem, który pojawia się podczas każdej pory roku jest kwestia ubioru niemowlaka podczas spaceru. Maluch, który niedawno przyszedł na świat wydaje się delikatny i wrażliwy, chcemy go ochronić jak najlepiej.
 


Jak ubrać dziecko na spacer? Kiedy można wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem? Jak długo być na spacerze z niemowlakiem zimą? Jak często chodzić z niemowlakiem na spacer? Podpowiadamy na podstawie doświadczeń oraz rozmów z rodzicami. Słuchając rad i doświadczeń jesteśmy bogatsi o wiedzę, która przyda się każdej młodej mamie.



alt


 


Dziecku zakładamy o jedną warstwę więcej niż sobie.

 


Każdy rodzic słyszał o zasadzie, aby noworodka ubrać w jedną dodatkową warstwę niż siebie. W praktyce sprawdza się ona dobrze i jeśli nie mamy pojęcia jak ubrać dziecko, to idealna wskazówka na początek. Pamiętaj, by nie przesadzić, bo noworodek, czy niemowlę nie ma wykształconej zdolności termoregulacji i łatwo się przegrzewa. Gdy wychodzisz na spacer ubierz się tak, by czuć się w sam raz, czyli nie za ciepło, nie za zimno i tak samo ubierz dziecko, ale dodaj jedną warstwę. Ważną informacją jest to, że niemowlęta nie poruszają się samodzielnie, a co za tym idzie nie rozgrzeją się w ruchu jak my. Jest to zasada sprawdzi się przy ubieraniu noworodka, czy niemowlęcia.


Doskonałym pomysłem na taką dodatkową jedną warstwę jest kocyk do fotelika.
Taki ciepły otulacz sprawdzi się nie tylko w foteliku, ale również w gondoli czy nosidle.

 


alt


 

Sprawdzą się wiosną, jesienią, a na zimę są specjalne ocieplane z dodatkową warstwą antyalergicznej włókniny.
Zimą warto mieć pod ręką ciepły śpiworek dla dziecka. Przegląd śpiworków znajdziesz w naszym poprzednim wpisie LINK.


 

Większe dzieci, które potrafią już chodzić ubieramy tak samo jak siebie. Dlaczego?

 


Ze względu na to, że dziecko chodzi, w ruchu nie może być ubrane zbyt ciepło, by nie przegrzać organizmu. Małe dzieci gdy zaczynają chodzić są niesamowicie aktywne, nie powinny mieć więc na sobie ubrań zbyt ciepłych, ani krępujących ruchów, dziecko musi czuć się komfortowo i swobodnie.
Jak sprawdzić czy dziecku jest zimno? Temperaturę dziecka sprawdzamy zawsze na karku. Nie kieruj się tym, że dziecko ma zimne rączki, czy stópki, te części ciała dziecka mogą być chłodne, okolice karku pokazują przybliżoną temperaturę wewnętrzną ciała. Spocony kark sygnalizuje, że powinniśmy dziecko rozebrać, jeśli jest chłodny, lub zimny - ubieramy cieplej. Zimą bierzemy pod uwagę dystalne części ciała, które są narażone na wiatr i chłód. Oczywiście zimą rączki, stópki czy buzię też należy chronić przed mrozem. Kiedy zakładać czapeczkę dziecku? Czapka zapobiega utracie ciepła przez skórę głowy dziecka. Jednak należy uważać, by nie nakładać czapeczki dziecku niepotrzebnie, czasem nie jest to wskazane. Kiedy nie nakładać dziecku czapeczki? Jeśli dziecko jest zdrowe i mamy temperaturę na zewnątrz powyżej 15°C możemy nie zakładać dziecku czapeczki, chyba, że jest szczególnie wietrznie. Latem możemy wybrać lekką chustkę dla niemowlaka. Zimą zaś staramy się by dziecko miało czapeczkę dokładnie założoną na uszka.


 

Kiedy pierwszy spacer?

 

Pierwszy spacer, tak samo jak pierwsza kąpiel, czy pierwsze słowo to bez wątpienia wielkie wydarzenie dla młodych rodziców. Mimo, że pierwsze spotkanie ze światem zewnętrznym odbywa się w trakcie powrotu ze szpitala, to jest to krótki moment, a większość podróży maluch spędza w aucie w nosidełku.
Jesienią i zimą ze spacerkiem musimy poczekać do momentu, aż maleństwo trochę podrośnie, zwykle lekarz radzi rodzicom, by minęły co najmniej 2 lub 3 tygodnie od powrotu ze szpitala do domu. Ale to nie wszystko. Tydzień przed pierwszym spacerkiem należy zacząć dziecko werandować.
Co to jest werandowanie dziecka? To przyzwyczajanie dziecka do chłodniejszego niż w pomieszczeniu powietrza, do różnicy temperatur pomiędzy domem, a tej na dworze. Na czym polega werandowanie dziecka? Ubrane, przykryte dziecko kładziemy w wózku, czy bujaku w pobliżu otwartego okna, czy balkonu. Pierwszego dnia nie dłużej niż 5 minut, drugiego 10, trzeciego 15 i tak przez cały tydzień. Jeśli temperatura na zewnątrz nie spadnie poniż 5 stopni i nie ma silnego wiatru to po tygodniu werandowania jesteście gotowi na spacer. Ale pierwszy spacer nie może być dłuższy niż 15 minut.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail

 
2024 Kolyskowe.pl - wszystkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu