Najniższe ceny tylko u nas! Zawsze minus prowizja allegro
Strona główna » BLOG » Kocyk dla niemowlaka - jaki wybrać, na co zwrócić uwagę?

Kocyk dla niemowlaka - jaki wybrać, na co zwrócić uwagę?

Data dodania: 25-09-2020


Rodzicielstwo wiąże się z szybkością reakcji na zachowania dziecka. Maluch poznaje siebie, otoczenie, często towarzyszą mu przy tym różne emocje. Rodzic musi być gotowy by na nie odpowiadać jak najlepiej potrafi. Niemowlę płacze i grymasi z przeróżnych powodów, których często nie rozumiemy, ale czasem wystarczą najprostsze rozwiązania. Kocyki dla dzieci to nie tylko kawałki tkaniny do przykrywania, często bywają pierwszą przytulanką, dlatego musi spełniać wiele kryteriów.  

 
Każdy maluch uspokaja się w kontakcie buźki z miękką tkaniną, najczęściej to kołderka, lub kocyk, do którego chętnie się przytula. Kocyk niemowlęcy to niezbędny element do wyprawki, spełnia wiele funkcji w życiu maluszka i towarzyszy mu od pierwszych chwil. 
 
Jednym z podstawowych elementów wyprawki jest kocyk. Jest to produkt, z którego będziemy korzystać długi czas. Doskonale sprawdzi się do owijania noworodka, aby czuł się jak w brzuchu mamy, na późniejszym etapie posłuży jako ulubiony pierwszy kocyk do przytulania i w końcu jako lekka kołderka dla niemowlęcia czy przedszkolaka. Kocyki świetnie sprawdzają się w foteliku lub wózku. 
 


Jaki kocyk dla dziecka wybrać? Jaki kocyk dla noworodka? Jaki kocyk dla niemowlaka?


Rodzicielstwo wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za nowego, małego człowieka a także z chęcią, zapewnienia wszystkiego, co najlepsze. Dlatego tak ważne jest, aby pierwszy kocyk wybrać jak najlepiej. Kocyk niemowlęcy spełnia wiele funkcji w życiu maluszka i towarzyszy mu od pierwszych chwil. Po wyjściu ze szpitala musimy chronić maluszka przed wiatrem i słońcem, wtedy przydaje się miękki kocyk wysokiej jakości. Stanowi dodatkową ochronę na każdym spacerku, gdzie możemy okryć buźkę, czy rączki. Ten niepozorny dodatek przyda się w wielu sytuacjach takich jak: wyjście ze szpitala, spacer, otulanie do snu, okrycie po kąpieli. Wyobraź sobie, że jesteście z maleństwem w odwiedzinach u babci, cioci, czy przyjaciółki i wasza pociecha usnęła, no ale masz pod ręką lekki kocyk i otulasz dziecko. Przecież kobieta, a zwłaszcza mama powinna być przygotowana na każdą ewentualność, a taki kocyk nie zajmuje zbyt wiele miejsca i z pewnością zmieści się do torebki.
 

Z jakiego materiału wybrać kocyk dla dziecka?
 

Wśród dużego wyboru tego typu kocyków mamy problem z zakupem odpowiedniego. Ważny jest wybór tkaniny, grubość a także wielkość kocyka. Kocyk dla noworodka powinien być uszyty z najlepszych naturalnych i oddychających materiałów. Delikatna skóra maluszka potrzebuje odpowiedniej troski i pielęgnacji. W swojej ofercie posiadamy kocyki dziane: kocyk bawełniany, kocyk bambusowy, kocyk eukaliptusowy, koc z wełny merino, czy kocyk z jonami srebra, ale także mogące spokojnie pełnić funkcję lekkiej kołderki, czy maty do zabawy kocyk z velvetem. Przedstawimy każdy z osobna, ale jeśli masz problem z wyborem nie musisz się ograniczać do jednego rodzaju, każdy z nich ma wiele zalet, a kocyków nigdy za wiele. Nie jedna mama potwierdzi, że dziecko musi mieć kocyk wszędzie tam, gdzie może leżakować...w łóżeczku, w kokonie, w bujaczku, do wózka też się przyda jeden, gdy podczas spaceru pogoda was zaskoczy. 
 

Rozmiar koca
 

Kocyki tkane mają rozmiar 92x92, 70x100 lub 80x100 - idealne na noworodków i niemowlaków, taki wymiar nie jest ani za duży, ani za mały, ani za duży. Większe, czyli 100x100, 100x120 polecamy na 2-3 latka i więcej. Rozmiar kocyka ma ogromne znaczenie, nie kupuj większego, by był "na dłużej", będzie to zwyczajnie niepraktyczne, będzie zwisał z wózka i może wypaść, ubrudzić się, lub wkręcić w koła. Noszenie dziecka owiniętego w zbyt duży kocyk powoduje ryzyko przegrzania, na co bardzo musimy uważać szczególnie w pierwszych tygodniach.
Kocyki z velvetem mają szerszy wachlarz rozmiarów, ze względu na to, że mogą pełnić funkcję lekkiej kołderki:

  • rozmiar 60x70 dla noworodków i niemowląt (kocyk niemowlaka) rozmiar idealny na okrycia w łóżeczku, wózku, foteliku, czy nosidełku.
  • rozmiar 75x100 do ok 24 miesięcy (kocyk średniaka
  • rozmiar 100x150 do 5 lat (kocyk przedszkolaka) kocyk idealny na popołudniowe drzemki w przedszkolu, czy żłobku.
  • są też większe, ale to już dla starszych dzieci
Jeśli chodzi o kocyk z velvetem dla niemowlaka bierz pod uwagę dwa pierwsze rozmiary 60x70 i 75x100. Kocyk niemowlaka odnajdzie się jako pierwszy kocyk, czy pierwsza lekka kołderka, kocyk średniaka będzie odpowiedni jeśli maluch wyrośnie z pierwszego, nie bierz od razu większego, by nie zwijał się po bokach i nie krępował ruchów nóżek.



Kocyk bawełniany
 

Bawełna - najpopularniejszy materiał na kocyki, nie uczula, jest neutralny dla skóry. Kocyk warkocz będzie na jesień i zimę, ale na lato musimy wam pokazać ażurowy kocyk, który jest niezwykle przewiewny. To rozwiązanie od Pink No More, kocyk nie tylko przykuwa wzrok niecodziennym designem, ale sprawdza się podczas letnich upałów, chroni przed słońcem, ale zapewnia wysoką cyrkulację powietrza dzięki przestrzeniom w splocie. Są one też pięknie zapakowane w ekologiczne pudełko, więc jeśli wybierasz się wiosną, czy latem w odwiedziny świeżo powiększonej rodzinki to będzie to wspaniały prezent. Spójrzcie sami.

 

alt


Kocyk bambusowy

 


Najbardziej popularne są, ze względu na ich niesamowite właściwości termoregulacyjne, dzięki którym latem chronią przed promieniami UV, delikatnie chłodzą, natomiast zimą trzymają ciepło. kocyki bambusowe
Kocyk bambusowy jest idealnym wyborem, jeśli mamy poważny dylemat jaki kocyk kupić. Kocyki wykonane z przędzy bambusowej są uniwersalne, a ze względu na ich niesamowite właściwości termoregulacyjne odpowiednie na każdą porę roku. Latem chronią przed promieniami UV, delikatnie chłodzą, natomiast zimą trzymają ciepło. Kocyk bambusowy cechuje niezwykła chłonność oraz właściwości antyalergiczne. Kocyki bambusowe szczególnie polecane są dzieciom o wrażliwej skórze bądź ze skłonnością do alergii.



alt

  

Kocyk eukaliptusowy

 



Nowością, obok której nie można przejść obojętnie są kocyki eukaliptusowe, są one jeszcze bardziej miękkie od kocyków bambusowych, jeszcze bardziej chronią i lepiej trzymają ciepło. Kocyki z przędzy eukaliptusowej charakteryzują się dodatkowo tym, że są pełni biodegradowalne - włókna są certyfikowane jako kompostowalne i biodegradowalne, dzięki czemu mogą całkowicie powrócić do natury. Oprócz tego również doskonale chronią delikatną skórę maluszka przed promieniami UV.
Kocyk eukaliptusowy powstaje z włókien przędzy eukaliptusowej na zrównoważonych uprawach eukaliptusa, włókna te charakteryzuje większa oddychalność - struktura reguluje odpowiednio temperaturę utrzymując właściwą wilgotność.



alt


 

Kocyk z Velvetem

 

Warto zwrócić uwagę również na kocyki z miękkiej tkaniny velvet. Kocyki velvetowe mają wiele zastosowań. Świetnie posłużą do opatulenia malucha, jako kołderka a nawet mata do zabawy. Sprawdzą się w trakcie zimowych spacerów jako przykrycie do wózka lub fotelika, a w domu zamienią się w fantastyczny plac zabaw. Kocyk velvetowy możemy kupić w kilku popularnych rozmiarach, dzięki czemu dopasujemy go do noworodka, niemowlęcia bądź przedszkolaka. Velvet wykorzystywany jest również do produkcji kołderek, poduszek, śpiworków - jest bardzo mięciutki, przyjemny, lekki, idealny do snu, zabawy. Delikatny meszek, nie zaciąga się, nie zniekształca, nie mechaci. Velvet to kochany przez dzieci materiał, jest niezwykle mięciutki, podobny do minky, ale nie kulkuje się, nie mechaci i nie traci włosków. Minky jest także elastyczny, może się rozciągać, więc jeśli chodzi o trwałość to polecamy bardziej kocyki dla niemowląt z velvetu.


 

alt

 


Kocyk Merino

 

Nowością są kocyki z wełny Merino, idealne na każdą porę roku. Są one grubsze niż bambusowe, czy bawełniane, są też zdecydowanie cieplejsze zimą, a latem oddychają mocniej. Merynosy żyją w bardzo trudnym miejscu na ziemi. W Alpach Południowych panują trudne do życia warunki - latem temperatury przekraczają 40°C, a zimą spadają nawet poniżej -20°C, inne gatunki owiec zdecydowanie nie poradziły by sobie w takim klimacie. Wełna owiec nowozelandzkich merynosów jest niezwykle gęsta, a każde pojedyncze włókno niezwykle cienkie i mocne. Właśnie dlatego zimą nie marzną, a latem nie przegrzewają się - kocyk dla niemowlaka powinien wykazywać szczególne właściwości termoregulacyjne, ponieważ skóra niemowlaka nie ma jeszcze dobrze wykształconej zdolności termoregulacji. 
Kocyk Merino więc wbrew pozorom jest doskonały nie tylko zimą. Owszem, jest cieplejszy i grubszy niż inne, ale pamiętajmy, że włókna są cienkie, powstałe między nimi mikroprzestrzenie odprowadzają nadmiar wilgoci. Te przestrzenie wypełnione są pęcherzykami powietrza, które zapewniają idealną termoregulację. Kocyki dla niemowląt z wełny merino to doskonały wybór, włókna przędzy przystosowane do różnych temperatur zachowuje się odpowiednio w kontakcie z delikatną skórą malucha. 
Więcej o kocykach z wełny merynosów znajdziesz tutaj LINK.




alt


Kocyk z jonami srebra


Obecność jonów srebra we włóknach przędzy bambusowej jest niewyczuwalne gołym okiem, ale wpłynie pozytywnie na jakość snu dziecka. Nanocząsteczki srebra podnoszą jakość działania bambusa, to połączenie działa korzystnie na zdrowie skóry, łagodzi stany zapalne. Jony srebra tworzą barierę ochronną, która zapobiega osadzaniu się roztoczy i kurzu, co za tym idzie rozwojowi bakterii, które wywołują reakcje alergiczne u dzieci. Przewiewny kocyk z jonami srebra jest również antyodorowy, czyli neutralizuje nieprzyjemne zapachy.



alt

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail

 
2024 Kolyskowe.pl - wszystkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu